نوعقیمت ( ریال )
دلار آمریکا 43580
پوند انگلیس 57003
درهم امارات متحده عربی 11867
ين ژاپن 38666
یورو 50790

نوعقیمت امروزقیمت گذشته
سکه طرح قدیم
۲,۷۳۱,۰۰۰ ۲,۷۳۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۲,۹۷۶,۰۰۰ ۲,۹۷۶,۰۰۰
نیم سکه
۱,۴۰۱,۰۰۰ ۱,۴۰۱,۰۰۰
ربع سکه
۷۲۶,۰۰۰ ۷۲۶,۰۰۰
سکه گرمی
۴۱۶,۰۰۰ ۴۱۶,۰۰۰

سرویس دیگر رسانه‌ها-نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خوشحالی و ناراحتی زیاد از توافق هسته‌ای بی‌معنی است، گفت نمایندگان یک سال به دولت مهلت دهند.

شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۰۰

 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از فارس: موید حسینی صدر نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی با ناصحیح برشمردن فضای ۲ قطبی که درباره توافق هسته‌ای در کشور پدید آمده است، گفت: یک عده از صاحبنظران، توافق را مطلقاً تائید و عده‌ای دیگر آن را به‌شدت رد می‌کنند و در این راستا هرچه حمله به توافق بیشتر می‌شود دفاع از آن نیز بیشتر می‌شود.

وی این وضعیت را به ضرر کشور عنوان کرد و افزود: هر دو طرف یعنی ایران و 1+5 مجبور بودند در این شرایط به توافق برسند؛ طرف غربی به این نتیجه رسید که بدون اینکه به ایران امتیاز داده و ما را در معادلات منطقه‌ای دخیل کند مشکلاتش حل نمی‌شود.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی به وضعیت منطقه به‌ویژه آشوب در افغانستان، ‌افراطی‌گری در سوریه و ترور‌ها در عراق اشاره کرد و گفت: عربستان سعودی به‌عنوان کشوری که پول دارد فکر می‌کند می‌تواند بیش از حد خودش ظاهر شود.

وی با اشاره به رای مردم به حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: این انتخاب به‌علاوه سایر شرایط ثبات ایران پیامی برای غرب داشت که باید قدرت ایران را به رسمیت بشناسند.

حسینی صدر در ادامه گفت: طرف ایرانی هم مشاهده کرد که با ادامه تحریم آسیب‌های بیشتری خواهد دید؛ در دنیا سوء‌تفاهمی علیه ما ایجاد کرده بودند. ما هر اجلاس بین‌المللی که می‌رفتیم شاهد بودیم که بمباران خبری علیه ما صورت می‌گرفت و تصور می‌کردند که در جیب هر ایرانی یک بمب است.

وی با یادآوری تحریم بمب هسته‌ای از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان یک مرجع دینی تصریح کرد: همه دنیا تحت تأثیر تبلیغات غرب تصور می‌کردند که ما در حال ساخت بمب اتم هستیم.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت با لحاظ نکاتی که درباره ما جوسازی شده و در اثر تحریم کالاهایی را گران‌تر خریده و هزینه‌های بسیاری می‌پردازیم بعلاوه مشکلاتی در تأمین دارو و قطعات هواپیما -هر کسی انکار کند که تحریم برای ما مشکلی ایجاد نکرده است عقل ندارد- به این نتیجه رسیدند که می‌شود با گفت‌وگو این فضا را عوض کرد.

وی با اشاره به اینکه تحریم نه برد ـ برد است نه باخت ـ باخت اضافه کرد: پس نه ما و نه غربی‌ها از تحریم چیزی به دست نیاوردیم؛ غربی‌ها ادعا می‌کنند ما با تحریم می‌خواستیم مانع از ساختن بمب در ایران شویم؛ مگر ما داشتیم بمب می‌ساختیم؟ یا ما کدام اسلحه را برای گروه‌های تروریستی ارسال کردیم؟

حسینی صدر در ادامه گفت: ما نیز از تحریم‌ها چیزی بدست نیاوردیم فقط یک بخشی از حقوقی را که داشتند از ما می‌گرفتند، برگرداندیم، چرا که نه آنها برای ما انتقال تکنولوژی انجام می‌دهند و نه همپیمان و دوست ما خواهند شد، ولی هر دو طرف به این نتیجه رسیدند که مسیری که می‌روند منتج به نتیجه خوبی نمی‌شود.

وی درباره ماهیت تفاهم هسته‌ای خاطرنشان کرد: این توافقی است که طرف غربی حقوق ما را تضییع نکند و داده‌های ما را که به زور غصب کرده‌اند آزاد کند و ما نیز توافق کردیم که هر کجا غرب نگرانی دارد آن‌را برطرف کنیم.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی گفت: نه منتقدین و نه موافقان نباید از این توافق به گونه‌ای تعریف کنند که مانند جریان ملانصرالدین شود؛ یعنی آنقدر از آن تعریف نکنیم که برای غربی‌ها سوءتفاهم شود که ما برده‌ایم و آنقدر هم انتقاد نکنیم که تصور شود دولتمردان کشور را فروخته‌اند.

دبیرکل گروه بین المجالس ایران گفت: این تفاهم ضروری بود و ورود مجلس به آن اشتباه است یعنی اینکه مجلس وارد شود و بخواهد آن‌ را تائید و یا رد کند موجب اخلال و پارازیت در این فرایند دیپلماتیک است.

وی خاطرنشان کرد: مجلس باید یک سال به دولت مهلت دهد و پیشنهاد من این است که به خاطر تردیدهایی که در صداقت طرف غربی داریم یک سال منتظر نتایج توافق بمانیم اگر خوب بود که ادامه می‌دهیم و اگر بد بود جلوی آن‌را می‌گیریم، چرا که فعلاً همه حرف‌ها از هر دو طرف در حد وعده است و باید زمان عمل فرا رسیده تا ببینیم که اگر طرف مقابل به وعده خود عمل نکرد آن وقت طور دیگری ادامه دهیم.

حسینی صدر گفت: ما نه کمکی به غرب کرده‌ایم و نه کمکی از آنها گرفته‌ایم، نه پولی گرفته و نه پولی داده‌ایم که بخواهیم در مجلس آن‌را تصویب کنیم بلکه این مانند جر و بحثی است که میان دو نفر صورت گرفته است که اکنون تفاهم کرده‌اند دیگر بحث را ادامه نداده و به هم فحش ندهند و هنوز دادگاهی تشکیل نشده که ما بخواهیم حکم بدهیم.

وی افراط و تفریط در برخورد با توافق هسته ای را به ضرر کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: مطلقاً مثبت شمردن توافق هسته‌ای اشتباه است و این که آقای رئیس جمهور بگوید توافق، صد در صد به نفع کشور است صحیح نیست، همان‌طور که اگر کسی بگوید این توافق، فروش کشور و مانند قرارداد ترکمانچای است هم بی‌انصافی است زیرا در شرایط موجود بهترین کار همین بود.

نماینده مردم خوی در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز، اطلاعات از دید مردم پنهان نمی‌ماند، لذا بهتر است رسانه‌های داخلی دقیق و منصفانه حرف بزنند که مردم به سراغ رسانه‌های خارجی نروند.

وی تصریح کرد: مردم تحلیل روشنی از تفاهم دارند و حتی در روستاها مشاهده می‌کنیم که روحانی، معلم، عضو شورا یا ریش سفید روستا تحلیلی از این توافق بیان می‌کنند که ما گاهاً از نماینده مجلس نمی‌شنویم.

دبیرکل گروه بین المجالس ایران با اشاره به اینکه در اکثر کشورهای اسلامی، مردم تحلیل و اطلاعات دقیق نداشته و فکرشان دنبال مسائل شخصی خودشان است، گفت: این در حالی است که مردم ایران اطلاعات خوبی دارند و تحت تأثیر سیاه‌نمایی یا مثبت‌نمایی بیش از حد رسانه‌ای قرار نمی‌گیرند.

انتهای پیام/

 

Copyright © ١٣٩٦  کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.

Back to Top