نوعقیمت ( ریال )
دلار آمریکا 43580
پوند انگلیس 57003
درهم امارات متحده عربی 11867
ين ژاپن 38666
یورو 50790

نوعقیمت امروزقیمت گذشته
سکه طرح قدیم
۲,۷۳۱,۰۰۰ ۲,۷۳۱,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۲,۹۷۶,۰۰۰ ۲,۹۷۶,۰۰۰
نیم سکه
۱,۴۰۱,۰۰۰ ۱,۴۰۱,۰۰۰
ربع سکه
۷۲۶,۰۰۰ ۷۲۶,۰۰۰
سکه گرمی
۴۱۶,۰۰۰ ۴۱۶,۰۰۰

بن بستي براي ايران وجود ندارد
  یادداشت دکترموید حسینی صدر
در روزنامه آرمان
 تاریخ : ۱۳۹۶/۸/۹ - شماره: 3456

ايران در حوزه نفت و گاز داراي پروژه‌هاي زيادي‌ است كه نيازمند سرمايه‌گذاري مشترك و سرمايه‌گذاري خارجي است. شركت‌هاي بزرگ نفتي در دنيا به ظرفيت بالاي ايران در حوزه‌هاي نفت و گاز آگاهي دارند. به دنبال جوسازي‌هاي ترامپ ممكن است برخي شركت‌ها كمي دچار ترديد شده باشند، اما به صورت کلی مشکلی وجود ندارد.

حجم مبادلات اقتصادي اروپا با آمريكا 30برابر ايران است. بالا بودن مبادلات باعث مي‌شود اروپايي‌ها كمي با احتياط وارد ميدان مي‌شوند. دنيا به نفت و انرژي ايران نياز دارد و حضور ايران در بازار جهانی نفت الزامي است. اروپايي‌ها به راحتي نمي‌توانند در اين زمينه از ايران چشم پوشي كنند. ايران نشان داد با تمام تهديدات متوقف نمي‌شود و اگر از مسيري به بن بست بخورد مسير جايگزين پيدا خواهد كرد.
بازي جديدي كه آمريكا به راه انداخت براي دوشيدن کشورهای عربی بود. آمريكا تصميم داشت عرب‌ها فريب بخورند، اما نياز به جنگ زرگري دارد و نمي‌خواهد اين بازي را ادامه دهد و وارد درگيري جديدي شود. آمارهايي كه وزارت نفت ارائه مي‌دهد و برنامه‌اي كه براي قراردادهاي 20ميليارد دلاري در سال 2018تدارك ديده است با جذب سرمايه خارجي و برنامه‌ريزي امكان پذير خواهد بود.
بنا به اعلام منابع رسمي در حال حاضر حدود 350 ميليارد دلار نقدينگي در كشور وجود دارد. براي اين 350ميليارد دلار نقدينگي سرگردان، مسيرهايي فراهم مي‌شود تا اين مبلغ به سمت سرمايه گذاري‌هاي مولد پيش برود. اميد است ارقام بالاتر از 20ميليارد دلار در سال ميلادي جديد تحقق پيدا كند. رشد فناوری در كشور به ويژه در زمينه نفت و گاز از الزامات است. دانش‌هاي موجود بايد پايدار باشد و در اين راستا گام‌های بعدي برداشته شود. ايران بايد بپذيرد در انتقال دانش فني و در انتقال فناوری مرحله به مرحله پيش برود؛ اين امر مقوله‌اي زمانبر است.
ايران بايد در فناوری‌هاي رايج و فناوری‌هايي كه وجود دارد ماهر شود و در آن صورت مي‌تواند فناوري‌هاي جديد را به خدمت بگيرد. در حال حاضر حضور شركت‌هاي خارجي و قراردادهاي جديد نفتي از تمام جهات مي‌تواند مفيد باشد. مادامي‌كه كشوري در ايران سرمايه گذاري مي‌كند بار رواني بالايي براي ساير كشورها نيز دارد. در حال حاضر ايران در حوزه‌هاي مختلف نفت و گاز، حمل و نقل، بهداشت و درمان و... بالاي 400ميليارد دلار ظرفیت سرمايه گذاري دارد. بنابراين وقتي حضور سرمايه گذاران در يك عرصه صورت گيرد در ساير عرصه‌ها نيز زمينه‌هاي مثبت فراهم مي‌شود. عملا در حال حاضر مذاكرات خوبي در زمينه قراردادهاي نفتي صورت گرفته است.
موضع‌گيري‌هاي آمريكا نسبت به ايران نمي‌تواند جلو جذب سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي را بگيرد. قطعا سرمايه‌گذاري‌هاي بزرگي انجام خواهد گرفت و اين امر تنها به ضرر شركت‌هاي آمريكايي ا‌ست كه بسيار علاقه‌مندند در حوزه نفت و گاز و پتروشيمي سرمايه‌گذاري كنند. از نظر نيروي انساني نيز ايراني‌ها قابل اعتماد هستند و به داشتن هوش بالا شهرت دارند. اروپايي‌ها نيز به يادگيري سريع ايراني‌ها واقف‌اند. ايران مي‌تواند كارهاي مديريتي و فني خوبي انجام دهد
علاوه بر اینها امنیت منحصر به فرد ایران در منطقه یکی از فاکتورهای مهم برای سرمایه گذاران خارجی است و اروپا این مزیت را هرگز نادیده نمی گیرد.

Copyright © ١٣٩٦  کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.

Back to Top