نوعقیمت ( ریال )
دلار آمریکا 42440
پوند انگلیس 56322
درهم امارات متحده عربی 11557
ين ژاپن 38637
یورو 49408

نوعقیمت امروزقیمت گذشته
سکه طرح قدیم
۲,۳۹۱,۰۰۰ ۲,۳۹۶,۰۰۰
سکه تمام - امامی
۲,۵۲۶,۰۰۰ ۲,۵۱۱,۰۰۰
نیم سکه
۱,۲۲۶,۰۰۰ ۱,۲۳۶,۰۰۰
ربع سکه
۶۸۶,۰۰۰ ۶۹۶,۰۰۰
سکه گرمی
۳۹۶,۰۰۰ ۳۹۶,۰۰۰

دکتر موید حسینی‌صدر در گفت‌و‌گو  با «آرمان» مطرح کرد:ارتقای قدرت ارزی  با بسته‌های ‌میلیاردی
آرمان: وزیر نفت از آماده‌سازی بسته پنج‌میلیارد دلاری برای افزایش تولید در میدان‌های درحال بهره‌برداری خبر داده است. قرار است این بسته در طول دو سال برای افزایش تولید در میدان‌های درحال بهره‌برداری اجرا شود که بخشی از آن شامل تعمیر چاه‌ها و بخشی دیگر شامل حفر چاه‌های جدید در مناطق مختلف نفتی ازجمله مناطق نفت‌خیز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزی و... می‌شود. به‌رغم اینکه در سال‌های اخیر تلاش‌هایی در راستای کاهش وابستگی اقتصاد ایران به نفت شده است، اما همچنان طلای سیاه نقشی تعیین‌کننده در اقتصاد ایران ایفا می‌کند. بر این اساس، سرمایه‌گذاری در این زمینه از ضرورت‌های اقتصاد ایران است. موید حسینی صدر، کارشناس نفت، ‌گاز و انرژی، در گفت‌و‌گو با «آرمان» می‌گوید: «وزارت نفت با چندین بسته تحول‌آفرین در مجموعه این وزارتخانه به‌دنبال افزایش رشد اقتصادی است.»
وزیر نفت از آماده‌سازی بسته پنج‌میلیارد دلاری برای افزایش تولید میدان‌های درحال بهره‌برداری خبر داده است. آماده‌سازی این‌گونه بسته‌ها با چه هدفی انجام می‌شود؟
طی 40سال بعد از انقلاب، هر موقع درآمدهای نفتی افزایش پیدا کرده است، به جای اینکه رشد اقتصادی ما افزایش پیدا کند، متاسفانه شاهد بودیم که کاهش یافته و در مقابل نرخ تورم بالا رفته است. حتی در هشت سال دولت‌های نهم و یازدهم، با اینکه درآمد‌های نفتی در اوج خودش قرار داشت، اما رشد اقتصادی در طول این سال‌ها مرتبا در حدود هفت‌درصد دوره اصلاحات کاهش پیدا کرد و به منهای سه‌درصد رسید؛ یعنی ما هر سال به‌طور میانگین حدودا 2/1 یا 5/1‌درصد کاهش رشد اقتصادی داشتیم، در حالی که درمقابل ما با افزایش درآمدهای نفتی مواجه بودیم. تورم هم در سال‌های پایانی دولت قبل به حدود 35‌درصد رسیده بود و در حال افزایش بود، اما روندی که در این دولت پیش گرفته شده، متفاوت است. سال 92 فروش نفت به کمتر از یک‌میلیون بشکه در روز رسیده بود، ‌اما امروز که به 5/2 بشکه در روز ارتقا پیدا کرده و در حال نزدیک‌شدن به چهار‌میلیون بشکه در روز است، مدیریت منابع و ارز حاصل از صادرات نفت به گونه‌ای بوده که به کاهش رشد اقتصادی نینجامید و ما طی این مدت به‌طور میانگین حدود دو‌درصد افزایش رشد داشتیم و از منهای‌سه‌درصد به عدد هشت‌درصد رسیدیم. بنابراین نه‌تنها افزایش درآمدهای نفتی باعث بالا رفتن رشد اقتصادی شده، نرخ تورم را هم افزایش نداده است. دراین دوره هم، وزارت نفت با چندین بسته تحول‌آفرین در مجموعه این وزارتخانه به‌دنبال افزایش رشد اقتصادی است. برای‌مثال قراردادی که با شرکت توتال بسته شد، یا موافقتنامه قراردادهایی که در حوزه پتروشیمی در حال نهایی‌شدن هستند و امیدواریم که به تدریج عملیاتی شوند، همگی با این هدف دنبال می‌شوند. در حال حاضر هم آن‌طور که وزیر نفت اعلام کرده‌اند، بسته پنج‌میلیارد دلاری در حال آماده‌سازی است که قرار است در طول دو سال برای افزایش تولید در میدان‌های در حال بهره‌برداری اجرا شود که بخشی از آن شامل تعمیر چاه‌ها و بخشی دیگر شامل حفر چاه‌های جدید در مناطق مختلف نفتی، از جمله مناطق نفت‌خیز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزی و غیره می‌شود. در وزارت نفت در حوزه‌ها و زمینه‌های مختلفی سرمایه‌گذاری‌هایی در حال اجراست که مقدمات برخی برای اجرا آماده شده و تحول خوبی در مجموعه صنعت نفت خواهد آفرید. این امر باعث می‌شود قدرت ارزی کشور به‌طور قابل‌توجهی افزایش پیدا کند. وزارت نفت ما هم به‌لحاظ کمیت و هم به‌لحاظ کیفیت در حال ارتقاست؛ ما به‌طور میانگین حدود 150 الی 200 بشکه افزایش تولید نفت طی سال‌های آتی خواهیم داشت. همچنین ظرفیت پتروشیمی کشور طی سال‌های آینده 5/1برابر می‌شود؛ یعنی حدود شش الی هفت‌میلیون تن هر سال به ظرفیت پتروشیمی کشور اضافه خواهد شد.

آن‌طور که وزیر نفت اعلام کردند، در صنعت پتروشیمی علاوه بر تولید محصولات پایه باید به صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی هم توجه شود. لزوم توجه به این صنایع چیست؟
وزارت نفت تاکید بسیار زیادی بر افزایش تولید در صنایع پایین دستی پتروشیمی دارد. در صنایع بالادستی، ضمن اینکه سرمایه‌گذاری‌های جدیدی صورت می‌گیرد، در حال حاضر هم با سرمایه‌گذاری‌هایی که شروع شده و طی سه–چهار سال آتی به بهره‌برداری می‌رسند، ظرفیت پتروشیمی کشور به بیش از 5/1برابر می‌رسد. درواقع، هر سال حدود شش الی هفت‌میلیون تن افزایش محصول در صنایع بالادست پتروشیمی داریم، اما سیاست وزارت نفت برای صنایع پایین‌دستی هم این است که توسعه متوازن داشته باشیم و سرمایه‌گذاران صنایع پایین‌دستی تشویق می‌شوند و آسیب‌شناسی صورت می‌گیرد تا ببینیم چرا تاکنون از این صنایع استقبال نشده است. بنابراین با افزایش درآمدهای نفتی و با افزایش سرمایه‌گذاران خارجی یا داخلی در صنعت نفت، این درآمدهای حاصله به سوی بازار اشتغال و تولید هدایت خواهند شد. درواقع این درآمدها به‌گونه‌ای هزینه نخواهند شد که به افزایش تورم یا کاهش رشد اقتصادی کشور منجر شود؛ تجربه‌ای که قبلا ما پشت سر گذاشتیم و آمار بیانگر آن است. آمار نشان می‌دهد در اکثر سال‌هایی که درآمدهای نفتی ما افزایش پیدا کرده، رشد اقتصادی پایین و تورم بالا بوده است، اما در چهار سال گذشته این احتیاط بوده که هم تورم بالا نرود و هم رشد اقتصادی کاهش پیدا نکند. با مجموعه اقداماتی که در وزارت نفت در حال انجام است، اگر کارشکنی‌های کشور‌های خارجی اتفاق نیفتد و شیطنت خاصی روی ندهد، ما امیدواریم نه‌تنها رشدی که صنعت نفت داشته، متوقف نشود، بلکه از ظرفیت‌های جدیدی که امروز وجود دارد بهتر استفاده شود و کماکان رشد اقتصادی کشور ما در ارقام هفت تا هشت‌درصد بماند. ما فکر نمی‌کنیم رشد اقتصادی در حوزه‌های نفت، گاز و پتروشیمی اشباع شده است، بلکه بر این باوریم که ظرفیت‌های جدیدی وجود دارد و با آسیب‌شناسی در این حوزه‌ها می‌توان این رشد اقتصادی را ادامه داد و امیدواریم مثل چهار سال گذشته، باز هم وزارت نفت در زمینه رشد اقتصادی سالانه، جایگاه اول را حفظ کند.

برای جذب سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع پایین‌دستی چه برنامه‌هایی در دستور کار قرار گرفته است؟

در حال حاضر وزارت نفت درمورد تامین خوراک صنایع پایین‌دستی برنامه‌های خوبی در دست تدوین دارد که به‌زودی نهایی خواهد شد. مشوق‌هایی مبنی بر تامین زمین، تامین مطمئن خوراک، تسهیلات بانکی و... در حال تدارک و برنامه‌ریزی است و شخص آقای وزیر پیگیرند که درمورد صنایع پایین‌دستی، حرکت‌های جهشی داشته باشیم و به افزایش چندبرابر محصولات پایین‌دستی فکر می‌کنند. مذاکراتی با وزارت صنایع در حال انجام است، چراکه صنایع پایین‌دستی جزو حوزه مشترک این دو وزارتخانه محسوب می‌شوند و هر دو باید به رفع مشکلات یا ارائه امکانات کمک کنند. پیشنهاد ما این است که با تشکیل کارگروه و جلسات مشترک می‌توان شتاب بیشتری به صنعت پتروشیمی در حوزه صنایع پایین‌دستی یا صنایع تکمیلی داد.

Copyright © ١٣٩٦  کلیه حقوق وب سایت محفوظ می باشد.

Back to Top